Perşembe, Eylül 14, 2006

İlk Deney, İlk Çalışma Soruları...

İlk deneyimize iştirak ettik sonunda….
Deney, okulumuzun Tyran’a tahsis ettiği 40 bilgisayarlı laboratuarda gerçekleşti ve iki aşamadan oluştu.Birinci aşamada alıcı ve satıcıların olduğu piyasada, veri maliyet (ve ya alım gücü) üzerinden alım-satım gerçekleştirdik.On beş defa açılan piyasada bizler (denekler) farklı birimlerde mal alıp satarak en yüksek kârı elde etmeye çalıştık.İkinci aşamada ise bir önceki deneyle ilgisi olmayan sorular soruldu.Örneğin;

-Doğum gününüzü rakamla yazınız. (15.05.1981 ise, 15 rakamını istiyor)
-Yüz gram çikolataya doğum gününüzle orantılı bir ücret öder misiniz? (yani 15DKK?)
-Yüz gram çikolataya en çok ne kadar ücret ödersiniz?
-A ile B aynı okuldan mezun 2 kişidir… Birisinin maaşı %x artarken (enflasyon yok), diğerinin %Y artıyor… Sizce hangisi daha mutludur?

Bunun gibi 15 kadar soru soruldu ve deney tamamlanarak evlerimize gönderildik :)
Bu bir tanıtım çalışmasıydı ve bu sebeple bazı konular “gerçek” deneklerle yapılandan farklı idi.Gerçek deneklerde, başarıları ölçüsünde ücret verilerek ödüllendirme yolu seçiliyor; deney öncesinde ise kurallar bölümü bizdeki gibi anlatılmıyor, onun yerine okunması ve sonrasında bazı “kontrol soruları” nı cevaplamaları isteniyor.Böylece deneklerin neyi, ne kadar anladığı kontrol edilmiş oluyor.

Dün itibari ile deney konusu ile ilgili sorular ve elde edilen veriler yayınlandı. (Öğrendik ki herkesin alıp sattığı mal birimi aynı imiş.Soru ve verileri inceledikçe buraya kadar olan kısımdaki denek bakış açısı ile gerçek arasındaki farkı göreceksiniz.)
İsterseniz siz de bu sorularla verileri indirip kendiniz üzerinde çalışabilir ve fikirlerinizi dersteki tartışmalar ışığında yazacağım yazı ile karşılaştırabilirsiniz.Bunun için herhangi bir kitap ya da makale okumanıza da gerek yok.Tek yapmanız gereken sorulara ve verilere bakıp düşünmek. (Hoca da aynen bunu söyledi)

Zaman kısıtı da isterseniz çarşamba son gün olsun (bize pazartesi ama size geç haber verdim :)

Bakalım neler çıkartacağız…

Hiç yorum yok: